pd-cdpmobile-bertelsmann (1)

Co to jest zdrowa karma dla zwierząt?

Nasi zwierzęcy towarzysze są dla nas wszystkim. Są one częścią rodziny i chcemy dla nich tylko tego, co najlepsze.

Aby nasi czworonożni członkowie rodziny pozostaną częścią naszego życia tak długo, jak to możliwe, zdrowa dieta odgrywa kluczową rolę. Jak rozpoznać zdrową karmę dla zwierząt i jak znaleźć odpowiednią karmę?

1. Czego potrzebuje Twoje zwierzę, aby pozostać zdrowym?

bubble-hund-sofa

Koty zaliczane są do mięsożerców, czyli zjadaczy mięsa. Ich dieta składa się głównie z mięsa, podczas gdy psy, jako mięsożercy, nie tylko żywią się mięsem. Surowce roślinne, takie jak te znajdujące się w żołądkach ofiar zwierząt wolno żyjących, również dostarczają psom i kotom niezbędnych składników odżywczych. Warzywa i owoce są źródłem białka i węglowodanów dla psów, natomiast dla kotów są zdrowym źródłem błonnika.

W każdym przypadku należy upewnić się, że karma jest dostosowana do aktualnej fazy życia i sytuacji czworonoga oraz uwzględnia takie czynniki jak ewentualne choroby i nietolerancje, wiek, wielkość i poziom aktywności.

Wszystkie ważne składniki odżywcze powinny być przyjmowane w odpowiednich dawkach i proporcjach. Im bardziej naturalne źródło tych składników odżywczych, tym są one zdrowsze i lepiej tolerowane. Zarówno nadmierna, jak i niewystarczająca podaż stanowi zagrożenie dla zdrowia.

2.

2. Co powinno się w nim znaleźć, a co nie?

Bubble Katze frisst

Oprócz pytania o to, czy karma zawiera wszystkie ważne składniki dla zdrowego życia psa lub kota, powinieneś również zwrócić uwagę na niezdrowe składniki karmy.

Na przykład, co oznaczają "produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego"?

Należą do nich: Pazury i rogi, futro i pióra, jelita i pęcherze, dojrzałe mięso, mięso z wypadków przy pracy na zwierzynie łownej, odpady z przemysłu spożywczego (np. żywność, której data przydatności do spożycia minęła).

Surowce te nie podlegają żadnym regulacjom prawnym w zakresie zwalczania zarazków i zachowania łańcucha chłodniczego, dlatego muszą być mocno podgrzewane i poddawane obróbce chemicznej. Powoduje to utratę pozostałych składników odżywczych, które następnie muszą być chemicznie dodawane. Dlatego prawnie dozwolone jest oznaczanie paszy jako "o wysokiej zawartości mięsa" - ale ten slogan niewiele mówi o jej jakości.

3. Jak rozpoznać zdrową karmę dla zwierząt domowych

PetsDeli-LP-Futterakzeptanz-Zahne

Czy wszystkie karmy, które możesz kupić w supermarkecie lub specjalistycznym sklepie są rzeczywiście zdrowe i wystarczające, aby zaspokoić potrzeby Twojego psa?

Odpowiedź brzmi: nie. Większość karm, które można znaleźć w sklepach, pokrywa przeciętne potrzeby żywieniowe psa lub kota. Jednak wiele produktów zawiera zbyt wiele składników odżywczych, co może prowadzić do problemów zdrowotnych tak samo jak ich niedostateczna ilość. Ale jeszcze ważniejsze jest pytanie: skąd pochodzą składniki odżywcze?

W konwencjonalnych karmach dla zwierząt składniki odżywcze są dodawane syntetycznie na dużą skalę. Aby móc oferować karmę dla psów i kotów w promocyjnych cenach, ze względu na koszty zamiast naturalnych surowców trzeba stosować sztuczne dodatki. Wiele z tych dodatków od dawna ma udowodnione działanie rakotwórcze na ludzi. U zwierząt domowych coraz częściej diagnozuje się również nowotwory - u psów rak jest już pierwszą przyczyną zgonów. Naturalna i dostosowana do gatunku karma dla zwierząt powinna charakteryzować się tym, że zawarte w niej składniki odżywcze są dodawane w sposób naturalny - tzn. poprzez wysokiej jakości surowce, takie jak mięso, warzywa, owoce i zioła. Dzięki delikatnemu przygotowaniu zachowuje się więcej składników odżywczych.

PetsDeli-Bubble-Etiketten

Aby to sobie uzmysłowić, spójrzmy na listę składników naszej karmy mokrej Sensitive dla psów (odmiana z jagnięciną) i na zawartość zwykłej karmy mokrej (również z jagnięciną).

Mokra karma w Pets Deli 70% jagnięcina (z serc jagnięcych, mięsa jagnięcego, wątroby jagnięcej, płuc jagnięcych, żwacza jagnięcego), 24,9% bulion, 2% słodkie ziemniaki, 2% marchew, 1% minerały, 0,1% olej krokoszowy

Konwencjonalna karma mokra 60% mięso i produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego (w tym 4% jagnięciny), zboża, produkty uboczne pochodzenia roślinnego, minerały, cukier

Dobrą karmę można rozpoznać po jej przejrzystości: źródła składników odżywczych w ich proporcjach są dokładnie znane. W przypadku konwencjonalnej żywności nie jest możliwe dokładne sprawdzenie, co i w jakiej ilości jest w niej zawarte. Naturalne składniki odżywcze? Nie ma szans. Należy założyć, że składniki odżywcze, które muszą być zawarte w paszy pełnoporcjowej, aby zaspokoić potrzeby, są dodawane sztucznie.

4. Skutki niezdrowego żywienia zwierząt

PetsDeli-Bubble-Symptome

Wprawdzie w przypadku konwencjonalnej karmy z tanich surowców oszczędzamy na początku, ale na pierwsze, konieczne wizyty u weterynarza zwykle nie musimy długo czekać.

Niezdrowa karma, często wzbogacona wysoką zawartością zbóż, cukru, substancji wzmacniających smak, a także barwników i konserwantów, zwykle po krótkim czasie wywołuje u Twojego czworonożnego przyjaciela świąd, a następnie matową, łuszczącą się sierść. Statystycznie rzecz biorąc, zboża zawierające gluten są składnikiem żywności o największym potencjale alergicznym. To prawda, że nasi czworonożni przyjaciele mogą w niewielkich ilościach trawić składniki pożywienia zawierające gluten. Jednak w przypadku tak dużej ilości, jaką często można znaleźć w konwencjonalnej żywności, reakcja obronna organizmu jest zaprogramowana. Towarzyszą temu wzdęcia i inne problemy trawienne.

Cukier, który często można znaleźć na liście składników konwencjonalnej karmy dla zwierząt, szkodzi również Twojemu czworonożnemu przyjacielowi na dłuższą metę: otyłość i cukrzyca mogą być tego skutkiem.

Nasze wnioski

Zdrowa karma dla zwierząt ma duży wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne Twojego psa lub kota.

Teraz masz już mały przewodnik po tym, czego potrzebuje Twój zwierzak, aby pozostać zdrowym i witalnym przez całe swoje życie. Wiesz również, jak rozpoznać zdrową i wysokiej jakości karmę dla zwierząt i jak odróżnić ją od produktów konwencjonalnych.

W Pets Deli staramy się przeciwstawić konwencjonalnym produktom i sprawić, by odpowiednia gatunkowo i naturalna karma dla psów i kotów była dostępna dla wszystkich. Nie stosujemy żadnych zbóż zawierających gluten, cukier, wzmacniacze smaku czy barwniki. Zamiast tego nasze potrawy błyszczą dzięki wysokiej jakości surowcom, delikatnie gotowanym warzywom, świeżym owocom oraz bogatym olejom i ziołom.

Masz ochotę na zdrowe jedzenie dla swojego pupila?

Pets Deli Nassfutter-Sortiment für Katzen
ZDROWA KARMA DLA KOTÓW
Odkryj teraz!
Asortyment mokrej karmy dla psów Pets Deli
ZDROWA KARMA DLA PSÓW
Odkryj teraz!